Menu

Men's rules

Boisko i drużyny

Mecze lacrosse'a rozgrywane są na boiskach trawiastych. Pole bramkowe (crease) to okrąg, w obrębie którego z piłką może poruszać się jedynie bramkarz; zawodnicy drużyny broniącej mogą przebiegać przez ten obszar bez piłki.

Drużyny mogą liczyć do 23 zawodników. Na boisku znajdują się: bramkarz, trzech obrońców, trzech pomocników oraz trzech atakujących. Zmiany zawodników dokonywane są bez przerywania rozgrywki (tzw. zmiany lotne), a zawodnik opuszczający boisko może na nie ponownie wejść zastępując kolejnego zawodnika. Kolejnym istotnym aspektem rozgrywki jest poprawne ustawienie graczy: zawsze na połowie przeciwnika musi znajdować się minimum trzech zawodników, a na własnej połowie czterech; w innym przypadku sędzia może odgwizdać spalony (offside).

boisko

Wyposażenie zawodników

Podstawowym wyposażeniem gracza jest kij. Istnieje szereg różnic definiujących kij bramkarski, kij obrońców oraz pomocników i napastników. Pokrótce: kij bramkarski ma wieksza główkę (head), kije obrońców (tzw. longi) sa dłuższe (dopuszcza się równoczesne przebywanie maksymalnie czterech zawodników z tego typu kijami na boisku), natomiast kije pomocników oraz atakujących (czyli shorty), sa najkrótsze ze wszystkich.

https://lh6.googleusercontent.com/-TS4LPEkCwkE/U6CDa6-KKMI/AAAAAAAAY0w/boH0GvmA9PM/s800/DSC_0659.jpg

Pozostałymi elementami wyposażenia podstawowego zawodników są kask oraz rękawice chroniące dłonie i nadgarstki przed urazami. Dodatkowo zawodników często zabezpieczają ochraniacze na łokcie, krocze, zęby oraz barki i korpus.

https://lh3.googleusercontent.com/-WSV7S5P3_9Q/UFjP87tzT5I/AAAAAAAASvo/DRTjCUmRakg/s720/DSC_0262.jpg

Czas

Mecz lacrosse składa się z czterech kwart, których długość regulowana jest przez przepisy danych rozgrywek. Na świecie można spotkać się z kwartami dwunastominutowymi (licealne ligi w Stanach Zjednoczonych), poprzez piętnastominutowe, aż po dwudziestominutowe (tak, jak w Polsce). Przerwy między kwartami trwają kolejno: 2, 10 i 3 minuty, a czas jest zatrzymywany przy martwej piłce (na przykład po strzeleniu gola) oraz w przypadku przerwy w grze w ostatnich trzech minutach spotkania. W meczach punktowanych wynik końcowy musi wyłonić zwycięzcę. W przypadku remisu odbywa się dogrywka (dwa razy po cztery minuty). Jeśli i ta nie wyłoni zwycięzcy, rozgrywane są kolejne czterominutowe dogrywki do pierwszej zdobytej bramki.

Rozgrywka

Gra polega na podawaniu między zawodnikami gumowej piłki w celu doprowadzenia jej do bramki przeciwnika i zdobycia gola. Zadaniem przeciwnej drużyny jest odebranie jej i przeprowadzenie powyższych czynności w kierunku bramki przeciwnego zespołu. Gra może wydawać się bardzo brutalna z racji widowiskowych zagrań kijami w celu odebrania piłki innemu zawodnikowi, jednakże atak kijem dopuszczalny jest tylko na zawodnika posiadającego piłkę i w promieniu 4,5m od niej. Wznowienie gry (na początku kwarty lub po zdobyciu gola) inicjowane jest tak zwanym faceoffem, czyli starciem dwóch zawodników o piłkę. Po komendach down-set-go rozpoczyna się pojedynek, w którym może pomóc po dwóch zawodników z każdej drużyny. Przewinienia zawodników są karane czasowymi wykluczeniami z gry (od 30 sekund do nawet usunięcia zawodnika z boiska do końca meczu). Sędzia może zastosować przywilej korzyści (wyrzuca wtedy flagę), a gra jest kontynuowana z ewentualną korzyścią dla drużyny zawodnika faulowanego. Po zakończeniu akcji brutalny zawodnik otrzymuje karę i jego drużyna gra w osłabieniu, a mecz jest wznawiany.

https://lh3.googleusercontent.com/-7gEmBxCkJ68/U0TkOupkcKI/AAAAAAAAYMw/lTJ8HLcYAck/s800/DSC_0435.jpg

Warto pamiętać, że spisane powyżej reguły naszego sportu nie wyczerpują tematu. Istnieją różne odmiany lacrosse (lacrosse kobiet, box, interlacorsse) znacznie różniące się między sobą. Aby lepiej je poznać warto pojawić się na meczach, a jeszcze lepiej na treningach naszej drużyny - oprócz zgłębienia zasad, znaleźć tam można świetną zabawę.

https://lh3.googleusercontent.com/-CPka0l7y6oI/U6CDdZ-9_AI/AAAAAAAAY1Y/nEvYNlf7RPY/s800/DSC_0749.jpg

MEDIA PARTNERS

PARTNERS